Ekonomi

AB, Türkiye için büyüme beklentisini yükseltti

Avrupa Birliği Komitesi bugün yayınladığı “Avrupa Ekonomik Tahminler, Güz 2022” raporunda Türkiye için 2022 ve 2023 yılı GSYH büyüme iddialarını yükseltti.

Komisyon, mayıs ayında yayınladığı “Bahar 2022” raporunda Türkiye için yüzde 2 ve 3 olarak ortaya koyduğu GSYH büyümü varsayımlarını bugün yüzde 5 ve yüzde 3,5 olarak revize etti ve 2024 yılında da iktisadın yüzde 3 büyüyeceğini öngördü.

Bununla birlikte AB Komitesi yaptığı değerlendirmede, “Zayıf ekonomik inanca ve yüksek belirsizliklere karşın, ekonomik performans yılın birinci yarısında çok güçlüydü. Bununla birlikte büyüme hali hazırda yılın ikinci yarısında yavaşlıyor. Haziran 2023’te yapılması öngörülen genel seçimler öncesi kamu harcamalarındaki artışın kısa vadede büyümeyi desteklemesi bekleniyor. Orta vadeli büyüme görünümü ise ciddi siyasi belirsizliğe konu, ancak gelişmekte ciddi yurt içi ve yurt dışı dengesizlikler ışığında büyümenin büyük ölçüde bastırılacağı görüşündeyiz” dedi.

Komisyon, Türkiye’de enflasyonun bu yıl yüzde 74,4, 2023 yılında yüzde 69,4 olacağı ve 2024’te yüzde 54,7’ye yavaşlayacağını iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu